V DEN FOCENÍ

JAK TO BUDE VŠECHNO PROBÍHAT?

V den focení přijďte na místo klidně dříve, aby si pejsek nové prostředí mohl očuchat a prozkoumat. Tady jen poprosím, pokud fotím ještě někoho před vámi, běžte se raději ještě projít po okolí než aby jste stáli vedle nás, některé psí modely by mohla přítomnost dalšího pejska znervózňovat.

Nebojte se vyslovit jakékoli přání – vyfotím co si vymyslíte (pokud to bude alespoň trošku reálné) a když to pak nebude vypadat, prostě si takové fotky nevyberete k finálnímu zpracování. A hlavně bavte se a žádný stres! Užívejte si společně strávený čas, je to jen taková jiné venčení :)

Pauzy si dělejte dle potřeby sebe a pejska a snažte se stát u focení za mnou (aby pejsek koukal do objektivu).

Pokud chcete nahlížet na fotky co vznikají, řekněte si (automaticky fotky na displeji pro úsporu času neukazuji, ale není problém zvlášť nějakou důležitou fotku zkontrolovat a třeba ještě 5x přefotit k maximální spokojenosti).

Na focení si prosím vyhraďte dostatek času (více je lépe, běžně fotím i 3h – čím déle spolu strávíme, tím vznikne více různých fotek a tedy je větší pravděpodobnost, že tam bude pár opravdu úžasných, než kdybychom fotili jen 10 min a vybírali třeba z 20-ti fotek). Do ničeho vás ani pejska rozhodně nebudu nutit, když už bude někdo z nás unavený (psychicky nebo fyzicky, to je jedno ;) ), tak si prostě dáme menší či větší pauzu na vylítání a odreagování a nebo to už jednoduše zabalíme. Žádný stres ;) Fotíme dokud nás to baví (většinou cca 1-3h), na různá tématické focení (třeba focení v rozkvetlých sadech) obvykle stačí i lehce méně času.

Jak vznikají samotné snímky?

V ideálním případě (tedy pokud pejsek zvládá odložení a vyhovuje mu prostředí na focení) od vás budu potřebovat pomoct jen s korigováním pejska – odepnout pejska z vodítka a posadit ho na chviličku tam před ten stromeček, postavit vedle toho keříku, oslovit “tajným zaklínadlem” (kočička, piškotek, …) a taky ho za to pořád pěkně chválit třeba dobrůtkama aby ho to focení bavilo.

Pokud odložení zvládnuté nemáte tak skvěle aby váš miláček zůstal ležet na místě třeba minutu, rozhodně to nevadí, spousta krásných fotek se dá nafotit i když si sedne jen na dvě sekundy nebo když bude sedět jen metr od Vás. Pokud to situace vyžaduje, lze fotit i na vodítku. To se pak snažíme maskovat za pejskem nebo jej dodatečně odretušuji (ne vždy to ale pěkně jde, je potřeba aby před pejskem zavazelo co nejméně). Živější pejsky a malá štěňátka pak je možné vyfotit třeba jen při hře (aportu), ve volném pohybu a nebo v náručí. V každém případě ale platí, že čím více je pejsek vycvičený a ovladatelný, tím více a lepších fotek vznikne, protože s takovým modelem se pracuje nejlépe :) 

I když budeme fotit jen vašeho mazlíčka, je třeba počítat s tím, že korigovat ho, motivovat a odměňovat, lákat na úžasně fotogenické místo nebude asi úplně oddechovka, nejeden psí majitel se u focení zapotí ;) Nebojte se ale, zas tak žhavé to není a ty fotky za to určitě stojí ;)