FAQ

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Můj pejsek není zvyklý pózovat, nespolupracuje, bojí se foťáku …

Fotím běžně pejsky ze špatných podmínek, které nikdy nikdo necvičil, často ani kvůli různým zdravotním problémům nevidí nebo neslyší, mají hrůzu z lidí a vždycky jsme to nějak společně zvládli.
V každém případě budu ráda, když mi napíšete, jestli Váš pejsek špatně snáší rušné prostředí/les/ostatní pejsky nebo má nějaké jiné strachy a omezení, abych s tím dopředu počítala a vybrala vhodné prostředí.

Jak dopředu je potřeba si rezervovat termín?

Termín si stačí rezervovat cca týden dopředu. Na tématické focení mám rezervace často i rok dopředu (například na focení v jabloňovém sadu je každoročně seznam zájemcům, kterým se pak ozvu jak sad vykvete a doplním pár volných míst – většinou výzvou na fb), tak neváhejte. V tomto případě nedomlouváme přesný den, ale zhruba období kdy budou sady kvést a až několik dnů předem si upřesníme den.

Jak dlouho focení trvá?

Vyhraďte si prosím cca 1-3h, dle místa/charakteru focení. Klasické exteriérové focení zabere spíše více času (procházkou se pohybujeme po různých místech) než tématické focení (kdy jsme například ve vlčím máku nebo jabloňovém sadu na jednom místě a vejdeme se někdy i do půl hodinky). Focení štěňátek (koťátek, …) doma trvá většinou déle – je třeba nachystat pozadí, světa a u vícepočetných vrhů nějakou dobu tvrá vyfotit všechny jedince :)
V každém případě délku focení přizpůsobím potřebám Vašeho mazlíčka, třeba malé šťeňátko dlouho trápit nebudeme a můžeme dělat různé pauzy na vylítání, jak bude potřeba.

Za jak dlouho budou fotky hotové?

Po focení posílám náhledy cca za týden, pak záleží jak rychle si vyberete fotky které chcete výsledně zpracovat a dáte mi vědět. Od této chvíle za cca měsíc posílám hotové fotky. Časy se mohou lišit vzhledem k ročnímu období (nárazově se lhůta prodlužuje zejména na jaře a na podzim). I když se jedná třeba jen o pět fotek, je třeba si uvědomit, že je před Vámi fronta starších fotek ke zpracování, které zpracovávám postupně a nemohu je přeskočit. Aktuální orientační dobu zpracování Vám na požádání vždy řeknu. Pokud na fotky velmi spěcháte (máte je třeba pro někoho jako dárek k narozeninám), je možné si objednat přednostní zpracování do týdne za příplatek 500Kč.

Jak se focení platí?

Focení se platí vždy až dodatečně na základě vybraných fotografií (v den focení tedy žádné peníze s sebou nenoste), výjimkou je pouze případné cestovné dále mimo Brno, které je jako jediné třeba zaplatit ještě před focením převodem na účet (přesnou cenu na vyžádání spočítám a zašlu platební údaje). Platbu za fotky přijímám pouze převodem na účet (vyčkejte vždy prosím na zaslání přesných platebních údajů včetně variabilního symbolu!), není možné platit hotově přímo na focení (jednak z důvodu EET a také nemáte ještě vybraný přesný počet fotek, takže bychom museli stejně později ještě řešit další doplatky/přeplatky). 

Mohu poslat fotku od Vás kde je můj mazlíček do soutěže?

Ano, ale ráda bych o tom vždy dopředu věděla ;) Napiště mi o tom prosím do zprávy na fb, instagram, mailem nebo jakkoliv jinak.

Mohu dostat i nezpracované fotky (ve formátu RAW)?

Bohužel nezpracované fotky ve formátu RAW neposkytuji, posílám finálně vyretušované fotky ve formátu JPG. Každou fotku dostanete ve dvou velikostech – pro použití na internetu s mým podpisem a pro různé foto obrazy nebo další použití také fotky v plném rozlišení bez podpisu. RAWy jsou jen nezpracované datové soubory, které je nutno “vyvolat” tedy věnovat jim ještě velkou péči při detailních retuších, takže bych nerada takto polovičatou práci odevzdálava ;)

Bojím se, že se mi fotky nakonec nebudou líbit a budou to vyhozené peníze

Dopředu nic neplatíte, dokonce i samotné focení je zadarmo a až pak doma v klidu vybíráte z poslaných náhledů, které fotky si chcete pořídit (a případně nechat vytisknout, udělat z nich obraz atp). Pokud Vám tedy žádná fotka nepadne do oka, tak jsme se jen prostě pěkně společně prošli s pejskem po venku ;) Dopředu se platí pouze případné cestovné mimo Brno, které je bohužel nevratné.

Jsem přirozeně stydlivá/ý, bojím se focení s cizím člověkem (fotografem)

Klidně si s sebou vezměte kamarádku, přítele, mamku, ale zase to prosím moc nepřehánějte, pejsek (kočika..) pak neví kam koukat, chce za všemi běhat a pokud nás tam bude 10, bude se špatně soustředit a nebude to ono ;)

Bojím se, že pejsek udělá ostudu – bude štěkat, utíkat…

Fotila jsem už hodně pejsků, opusinkovali mě, tahali mě za vlasy, jedli mi čepici, zkoušeli mi sníst náušnice, označili mě, lehla jsem si do psího výtvoru a tak mě už jen tak něco asi nepřekvapí, a i kdyby, jsem velmi trpělivý a klidný člověk ;)

Co vzít na focení s sebou? Jak se připravit?

Tady přikládám takový checklist, na co před focením nezapomenout:

 • sundejte všechny protiklíšťové obojky a jiné rušivé elementy
 • pokud chcete, můžete pejska (kočičku…) i učesat, umýt, či jinak připravit (není nutné, tohle je jen na Vás, jak je pro Vás Váš mazlíček nejkrásnější ;))
 • promyslete, zda se bude pejsek (kočička…) fotit s obojkem/postrojkem a pokud ano, vyberte si který to bude (nebo jich vemte víc na prostřídání)
 • promyslete vhodné oblečení i pro sebe (tedy pokud se budete také fotit, jinak doporučuji obléct se hlavně pohodlně), upravte příliš poletující vlasy (čerstvě umyté vlasy by v protisvětle mohly hodně vyniknout, tak je raději třeba přestříkněte nějakým lakem – a klidně jej vezměte i s sebou)
 • vezměte s sebou odměny (třeba piškoty) nebo nějakou oblíbenou hračku
 • pokud chcete pejska vyfotit i s nějakou rekvizitou (třeba se šálou, motýlkem…), nezapomeňte ji s sebou také přibalit (motýlky, kravaty, mašličky mohu vzít s sebou i já, stačí mi dát vědět)
 • hodit se budou určitě i pytlíky na bobky (zvlášť pokud fotíme v nějakém městském parku)
 • napište si na mne telefonní číslo: 723892285 – kdybyste se opozdili, nemohli trefit…
 • přijďte na místo klidně dříve (pokud fotíme venku) – pejsek si prozkoumá prostředí, trochu se proběhne a bude pak lépe spolupracovat (ale zase ho nezničte úplně do mrtva, to už by s ním pak taky nebyla ideální spolupráce a na všech fotkách by měl možná vyplazený jazyk :)
 • promyslete si, co vše chcete vyfotit, aby Vás pak nemrzelo, že třeba nemáte společnou fotku, ale jen samotného pejska/kočičku/králíčka… (vyfotím cokoliv, stačí jen říct ;)
 • nepropadejte panice, zvířata miluju ať už reagují jakkoliv, vždycky se to nějak zvládne, tak žádný strach a hurá na focení ;)

MÁTE DALŠÍ DOTAZY? NAPIŠTE MI!

Ptejte se na mailu, facebooku, telefonu, kontaktním formuláři tady na webu, ráda na vše odpovím.

  Vaše jméno *

  Váš email *

  Předmět

  Vaše zpráva *